رنگ پودری چیست؟

نکاتی در مورد رنگ

رنگ پودری کوره ای پوششی مناسبی برای حفاظ روی دیوار است که به صورت پودر ساخته میشود و پس از پاشش به وسیله دستگاه مخصوص، طی زمانی تعیین شده وبا دمایی تعیین شده تحت حرارت قرار می گیرد ذوب و سخت شده و پس از سرد شدن عایقی بسیار مقاوم وبا کیفییت بدست میاید، زمان ودمای پخت رنگهای پودر هم متفاوت است وباید طبق دستور کارخانه سازنده باشد که معمولا 10 تا 18 دقیقه، ودما از 185 تا 230 درجه سانتیگراد متغییر ست و در رنگهای روشن دمای پایین با زمان بالا (برای جلوگیری از زرد شدن) و رنگهای تیرهدمای بالا و زمان کمتری نیاز میباشد.

رنگ های مایع به دلیل استفاده از حلال ها ضرورت استفاده از سیستم های تهویه هوا و تصفیه و بازیافت حلال را برای کنترل ترکیبات آلی فرار را بیش از پیش ضروری تر می سازد. البته این مورد از معایب رنگ مایع میباشد زیرا باعث شده تا انرژی بیشتری صرف عمل رنگ کاری گردد؛ اما در استفاده از رنگ پودری یا همان رنگ الکترواستاتیک به دلیل اینکه این نوع رنگ از ترکیب و نوعی فرآیند رنگ خشک به عمل می آید در هیچ مرحله ای از رنگ کاری نیازی به ترکیبات آلی پیدا نخواهد کرد و این نتیجه را میگیریم که از نظر اقتصادی و زیست محیطی هزینه به کارگیری و استفاده از رنگ های پودری الکترواستاتیک به صرفه تر از رنگ های مایع بوده است.
درساختار رنگ پودری از رزینهای جامد که خاصیت القاء یا همان باردار شدن را دارد استفاده می شود به اضافه پیگمنتها و مواد افزودنی که تمام این مواد طی فرایند تولید بعد از میکس شدن اکسترود شده و آسیاب میشود، محصول نهایی نیز به صورت پودر میکرونیزه به ضخامت 50 تا 100 میکرون است.
درروش رنگ آمیزی حفاظ دیوار رنگهای پودری ابتدا پودر میکرونیزه را داخل گان پاشش ریخته و این پودر تحت ولتاژ بالا باردار شده (بارمثبت) و بعد از عبور از لوله گان به وسیله فشار باد پاشیده می شود و قطعه که دارای بار منفی (اتصال ارت) می باشد پودر دارای بار مثبت را به خود جذب می کند، پودر به صورت یکنواخت کل سطح قطعه با هر ابعاد و زاویه ای را می پوشاند و هیچ اثر رنگ نشدگی بر روی قطعه باقی نمی گذارد.

مزایای رنگ پودری در مقایسه با رنگ مایع

به طور کلی می توانیم رنگ های الکترواستاتیک را با رنگ های مایع با اشاره به موارد زیر مقایسه نمود :
حذف کامل حلال ها و ضایعات
اشتباهات رخ داده در استفاده از رنگ پودر قابل رفع می باشد
به افراد کمتری برای کار نیاز پیدا می شود
از کیفیت و دوام بالاتری برخوردار است
صدمه نزدن به محیط زیست
به سیستم تهویه هوای ضعیف تری نیاز پیدا خواهید کرد
99 در صد این رنگ قابل مصرف میباشد
آلودگی کمتری تولید میکند و به افراد صدمه ای نمی زند
و…
روش تولید رنگ پودری

پروسه رنگ الکترواستاتیک شامل مراحل زیر می باشد:

توزیع مواد اولیه
پیش اختلاط خشک مواد اولیه
اکستروژن (اختلاط مواد مذاب اولیه)
خشک و خرد کردن مواد خروجی اکسترودر
آسیاب و کلاسه بندی و نترل ذرات
بسته بندی
کاربردها
مصرف مواد پودری و کاربرد های آن :
تولید و مصرف رنگ های پودری الکتروستاتیک در دهه 1960 در صنایع مختلف به عنوان جایگزین برخی رنگ های مایع در سطح جهانی گسترش یافت و این رنگ ها روی سطوح به صورت پودر خشک اعمال شده به عنوان رنگ های تزیینی و هم به عنوان پوشش حفاظتی مصرف می شوند. این پوشش ها قابلیت اعمال بر روی سطوح فلزی و غیر فلزی را دارا می باشد…

تقسیم بندی رنگ های پودری بر حسب رزین:

1) پوشش های اپوکسی
2) پوشش های پلی استر
3) پوشش های اپوکسی پلی استر
4) پوشش های پلی یورتان
5) پوشش های اکرولیک
این گروه قابلیت تولید رنگ های براق، نیم براق، مات، نیمه مات، سوپر مات را دارا می باشد.

رنگ های طرح دارا نیز وجود دارند که عبارتند از:

1) رنگ های چرمی
2) رنگ های چکشی
3) سنباده ای
4) چروک
5) متلیک
6)دکورال
7) ورنی

خواص و ویژگی های رنگ های پودری

رنگ های پودری به دو دسته گرما نرم و گرما سخت تقسیم می شوندو پوشش های گرما سخت ترکیباتی برپایه روین های جامد با جرم مولکولی پایین هستند.

مزایای رنگ پودری

پوشش های پودری به دلیل دارا بودن خواصی چون پوشیدگی یکنواخت سطح، سختی و مقاومت رنگ دربرابر عوامل محیطی (رطوبت، نور…)، مقاومت دربرابر عوامل مکانیکی (ضربه و خراشیدگی…)، هدر نرفتن رنگ هنگام پاشش و استفاده از رنگ پرت شده و از همه مهمتر نداشتن هیچ گونه آلودگی زیست محیطی نسبت به رنگ های مایع پایه حلال، توانسته در سالهای اخیر جای خود را در صنایع کشور باز کند. به طوریکه امروزه بسیاری از تولید کنندگان بزرگ (حفاظ شاخ گوزنی و…) استفاده از پوششهای پودری را بخش جدایی ناپذیر از صنعت خود دانسته و جهت رقابت محصولات خود با محصولات خارجی استفاده از این رنگ را به عنوان اولین فاکتور کیفیت در تولیدات از جمله حفاظ شاخ گوزنی خود قرارداده اند…

رنگ مایع پایه حلال می‌تواند تحت تاثیر شرایط آب وهوائی مثل دما و رطوبت قرار گرفته و نتیجه کار کیفیت پائین تر، روان شدن و یا سطح پوست پرتقالی باشد. علاوه بر شرایط جوی، مهارت نقاش نیز تاثیر مستقیم با کیفیت خواهد داشت. از آنجائی که رنگ پودری از طریق بارداری الکترواستاتیکی به قطعه کار می چسبد، بدست آوردن یک سطح یکدست و با کیفیت بالا در هر شرایط جوی ممکن می باشد.
رنگ پودری بعنوان یک پوشش چندمنظوره، مزایا و امکانات منحصربفردی به مصرف کننده ارائه می دهد که سیستمهای سنتی رنگ مایع از ارائه این مزایا عاجز بوده اند.

رنگ الکترواستاتیک
ساز و کار رنگ الکترو استاتیک
یک خط رنگ پودری الکترواستاتیک شامل قسمت های زیر می باشد:
سیستم شستشو
خشک کن
کابین پاشش
دستگاه پاشش رنگ
سیستم بازیافت
کوره پخت رنگ
تجهیزات خط رنگ پودری الکترواستاتیک
سیستم شستشو و خشک کن

در این قسمت قطعات قبل از رنگ بایستی چربی گیری شده و توسط موادی مانند فسفاته و کروماته، زیر سازی لازم جهت رنگ انجام شود. سپس توسط هوای گرم کاملا خشک خواهد شد.

کابین پاشش، سیستم بازیافت و دستگاه پاشش رنگ
در این مرحله قطعات به کابین انتقال یافته و توسط دستگاه پاش رنگ، رنگ آمیزی می شود. رنگ اضافی در کف کابین جمع آوری می گردد و توسط سیستم بازیافت مکیده شده و ضمن خارج شدن ذرات اضافی، رنگ خالص برای مصرف دوباره آماده می گرد.

کوره پخت

قطعات رنگ آمیزی شده سپس به کوره انتقال یافته و رنگ در دمای حدود 200-180 درچه سانتیگراد پخته می شود. کوره پخت بخش حساس و دقیقی در واحدهای رنگ پودری بوده و بایستی در سر تا سر کوره دما یکنواخت باشد

انواع کوره پخت

کوره های پخت رنگ پودری از لحاظ کاربرد به دو دسته تقسیم می شوند: یک دسته کوره هایی هستند که به نام کوره باکس شناخته می شوند و در ابعاد مختلف از اندازه 2*2*2 شروع می شوند و تا اندازه 2*2*10 متر قابل تغییر می باشند بنا به نیاز اپراتور و ابعاد و وزن قطعه سفارشی ساخته می شوند؛ که دارای دو درب ورودی به صورت کانتینری اجرا می شود و تامین حرارت مورد نیاز جهت گرمایش کوره به دو روش در کوره های فوق اجرا می گردد.

روش اول : مشخصات فنی کوره پخت رنگ پودری الکترواستاتیک باکسی مبدلی
با ساخت یک دستگاه مبدل حرارتی که شامل مشعل و فن سیرکوله سانتر فیوز و بدنه اصلی مبدل که از جنس استیل ساخته می شود و در داخل یک کیس قرار می گیرد، گرمای داخل کوره را تامین می کند.

روش دوم : مشخصات فنی کوره پخت رنگ پودری الکترواستاتیک باکسی برنری
فقط مختص رنگ الکترواستاتیک است و برای رنگ مایع کاربرد ندارد به صورت برنری یا حرارت مستقیم است در این روش هزینه های جاری 10% روش قبلی می باشد و در نتیجه گرمای کوره خیلی سریعتر به حد نیاز می رسد.

کانوایر سیستم

جهت انتقال منظم و پیوسته قطعات به خط رنگ از خط انتقال هوایی یا کانوایور استفاده می شود. قطعات توسط آویزهای خاص آن قطعه به کانوایر متصل شده و در طول مسیر، حرکتی منظم و پیوسته را بوجود می آورد.

دکورال سیستم

در این سیستم شما می توانید انواع طرح ها از قبیل طرح چوب، سنگ طبیعی و طرح های گرافیکی متنوع را به صورت فیلم بر روی قطعات فلزی مانند درب ها، یراق آلات، پروفیل، آلومینیوم، ظروف تفلون و… انتقال دهید. این طرح ها تا عمق 40 تا 50 میکرون به داخل رنگ پودری زمینه نفوذ خواهد نمود و از ثبات مطلوبی برخوردار می باشد.

برچسب ها